• Yukarı Dudullu, Tavukçu Yolu Barbaros Cad./hattat Sok. No:21, Ümraniye/İstanbul - Asya
  • +90 216 415 56 60

Pendantlar

Pendantlar hem ameliyathanelerde hem de Yoğun Bakımlar için kullanım yerine, kullanım amacına göre tasarlanmaktadır.

Sabit olabildikleri gibi, etrafında döner kollu veya yukarı aşağıya hareketli ve etrafında döner kollu olabilir. Ameliyathane Pendantları genelde solo Pendant olup, tek veya iki eklemli kollarla Anestezist ve Cerrah için ayrı ayrı önerilmektedir. Yoğun Bakım pendantları ise tanden olarak kuru ve ıslak taraf olarak önerilmektedir.

Yoğun Bakım Pendantları

1MS PCU  Tandem ICU Pendant:

Yoğun bakım pendantları ıslak ve kuru taraf olmak üzere iki ayrı kol ile imal edilmektedir.
2Proje ekibiyle yoğun bakımlar için en uygun tasarım yapabilecek kol ve servis kafası alternatiflerimiz mevcuttur. Servis kafasının dizaynı istenilen raf serum askısı infüzyon pompa askısı ve paslanmaz 10x25 mm rayların montajına ve klemplerle muhtelif aksesuarların kullanımına müsaade etmektedir.

Pandant üniteleri aşağıdaki bileşenlerden oluşur;

  • Servis Kolları

Kullanım yerine göre doğru kol seçilmelidir. Kolların kalitesi pendant için en kritik olandır. Med Sistem olarak bu konuda müşterilerimize hem kaliteli hem yerli imalat hem de kaliteli ithal üretilen kolları alternatif olarak sunmaktayız.

  • Pendant Servis Kafaları

Gaz ve Elektrik servislerinin konulduğu genelde aksesuarların asılmasına müsait raylarla donatılmış bir sehpası olan bölümdür. Med Sistem pendant kafaları terzi usulü tasarlanabilir şekilde imal edilmektedir.

  • Gaz Prizleri

Ameliyathanede anestezist veya cerrahın kullanımına göre ihtiyaç duyulan gazlar ve kaç adet priz gerektiği belirlenmelidir. Anestezist Pendantında Oksijen, N2O, Hava 4 Bar, Hava 7 Bar ve Vakum kullanılmaktadır. Pendantlarımızda BS standart gaz prizi verilmektedir. Pendantlarımız diğer standartlardaki gaz prizleriyle de uyumlu üretilmektedir.

  • Elektrik Prizleri

NPS ve UPS olcak şekilde ihtiyaçlara göre sayı belirlenmelidir. Cihaz kullanımının çok olduğu servislerde priz sayısı iyi hesaplanmalıdır. Pendantlarımızda Schuko Priz mevcuttur. Farklı standartlardaki prizler de monte edilebilir.

  • Data

Özellikle günümüzde data uygulamaları önem kazanmıştır. Planlama sırasında bu ihtiyaç iyi belirlenmelidir.

MedSistem Kalite Yönetim Sistemi ile ürünlerini her yıl geliştirmekte ve iyileştirmektedir. Modellerimizin teknik özellikleri bu geliştirme ve iyileştirmeler sonucunda değişebilir. Med Sistem bildirim yapmadan bu değişiklikleri yapma hakkını saklı tutar.

NIST:

İstendiği takdirde hortumlarla birlikte NIST bağlantıları da tedarik edilebilir. Böylece montaj sırasında çapraz bağlantı olmaması sağlanmış olur.

Aksesuarlar:

Sağlık Personelinin ihtiyacı olan aksesuarlar düşünülmelidir. Seçilen Pendant aksesuarlarla geliştirilebilir olmalıdır. Genelde Pendantlarda medikal raya monte  edilebilir aksesuarlar daha kullanışlıdır. Aksesuar konusunda değişik alternatiflerimiz mevcuttur.

MS-POR Ameliyathane Pendantları 

Ameliyathanelerde Anestezi ve Cerrah için ayrı ayrı Pendantlar önerilmektedir.

MS POR-Rigid Pendant

3

Modellerimiz
• MS POR-Rigid Pendant
• MS POR-Rotative Pendant
• MS POR-Multimovement Pendant

Ameliyathanenizde kullanım yerine uygun büyüklükte ve uygun özellikte Pendant tercih edilmelidir. Pendantlarımız;
• Sağlık personeli tarafından kolay kullanılabilir,
• Hastaya girişim sırasında en önemli yardımcınızdır, engel olmaz,
• Standartlara uygun üretilmiş güvenilir ve emniyetli bir sistemdir,
• Kolay bakım verilebilir,
• Geliştirilebilir,
• Aksesuarların kullanımına olanak verir,
• Kolay temizlenebilir.
Gözlemlerimize göre, hastanelerimiz ameliyathanelerinde Pendant kullanmaya başladıktan sonra sorunlar yaşamaktadırlar. Bunun ana sebepleri;
• Projelendirme esnasında Pendant içindeki servislerin ameliyathanedeki kullanım noktası ihtiyaçlarına göre belirlenmemesi ve Pendant koordinatlarının doğru belirlenmemesi,
• Ameliyathaneye uygun Pendant modelinin seçilmemesi,
• Sağlam ve güvenilir bir yapıda imal edilmeyen ucuz pendantların tercih edilmesi,
• Kalifiye olmayan işçilik (ucuz işçilik) tercih edilmesi,
• Standartlara uymayan ekipmanlardan üretilmiş Pendantlar (standartların talep edilmemesi – takip edilmemesi)
• Periyodik bakımlarının yapılmaması (bakımların önemsenmemesi ve zamanında değişikliklerin yapılmaması).

Med Sistem, Pendantların doğru projelendirilmesi, kaliteli malzeme kullanılarak, standartların belirlediği çevçevede imal edilmesinin öneminin bilincinde olarak müşterilerine hizmet vermektedir. Projelendirme, malzeme imalatı, test ve devreye alma işlemlerinin tümünü EN ISO 11197:2009 ve EN 60601-1 standartlarını esas alarak gerçekleştirmekte ve özellikle ameliyathanelerde kullanılan malzemelerin seçiminde kalite ve maliyet konularına özen göstermektedir.

Pendantlar ile ilgili her türlü teknik özellik, özel imalatlar konusunda lütfen satış departmanımızdan bilgi isteyiniz.
MS POR-Rigid
Küçük ameliyathanelerde ve doğumhanelerde ameliyat masalarında veya doğum masalarında gerekli gaz ve elektrik servislerini ekonomik olarak istenilen noktalara taşınmasını sağlar.

Özel dizaynı sayesinde kenarlarında ileride aksesuar asabilmek için 10x25 mm paslanmaz raylar konulabilmektedir.

4

5

MS POR-Rotatif

MS POR-Rotatif Pendant kolayca dönebilen kolu sayesinde ameliyat masasının ister sağına isterse soluna konumlandırılabilir. Kolu iterek kafayı istenilen tarafa taşıyıp, dönen kafasını  da çevirerek gaz ve elektrik servislerini istenilen yere getirmek mümkündür. Bu sayede ameliyathane içerisinde gaz ve elektriklerin istenilen yere taşınması sağlanmaktadır.

MS POR-Rotatif Pendant tek kollu veya iki kollu olarak imal edilebilir. Bu kollar standart ve ağır yükler (heavy duty) için dizayn edilmiş iki ayrı tiplerdir. Seçilen kola bağlı olarak 1000 kg’a kadar yük bu kollarla taşınabilmektedir.

Dönme hareketini sınırlandıran stoplar, pendant kolunun istenmeyen noktalara gitmesini ve vurmasını engeller.

MS POR-Rotatif Pendant kolları sağlam bir yapıda imal edilmişlerdir, dönen mekanizmalarda yüksek kaliteli rulman kullanılmaktadır. Bu sayede dönüşler zorlanmadan yumuşakça yapılabilmektedir. Dönüş açısı 340 derecedir.

İki kol kullanımı taradığı alan dikkate alındığında Pendant kafasının ve üzerindeki gaz ve elektrik servislerinin konumlandırılması açısından çok önemlidir.

MS POR-Rotatif Pendant için değişik kafa modelleri imal edilebileceği gibi özel bir istediğiniz olduğunda buna göre terzi usulü çözümlerde sunulabilmektedir.

Modeller

Tamamen sizin ihtiyacınıza cevap verebilecek çözümler ve modeller üretilebilir. Pendant modellerimiz ile ilgili her türlü teknik özellik, özel imalatlar konusunda lütfen satış departmanımızdan bilgi isteyiniz.

6

Med Sistem Satış Departmanı talebinize en uygun çözümü sizlerle birlikte bulacaktır. Size en uygun ekonomik model için destek verecektir.

Med Sistem Uzman Kadrosu detaylı ve profesyonel çizimler ile ihtiyaçlarınızı planlayacaktır. Bu çizimler kollar, kolların hareketleri ve elektrik, gaz servisleri gösterilecektir. Bu çizimler, imalat sırasında müşteri onayı için de kullanılmaktadır.

 

MS POR-Multimovement Pendant: MS POR-MMP

7

 

MS POR MMP hem aşağı hem yukarı hareket eden hem de kolayca dönebilen kolu sayesinde ameliyat masasının ister sağına isterse soluna konumlandırılabilir. Pendant kafası yüksekliği kullanım ihtiyaçlarına göre istendiğinde aşağı

8

alınabilir istendiğinde yukarıda tutulabilir.Elektrikli mekanizması sayesinde kol 21 derece yukarı ve 24 derece aşağıya hareket edebilir. Ve bu sayede Pendant kafası istenilen yüksekliğe ayarlanabilir. Yine kolu iterek kafayı istenilen tarafa taşıyıp, dönen kafasını da çevirerek gaz ve elektrik servislerini istenilen yere getirmek mümkündür. Bu sayede ameliyathane içerisinde gaz, elektriklerin istenilen yere ve yüksekliğe taşınması sağlanmaktadır.

Seçilen modele göre Pnömatik frenler hareketin kolayca yapılması ve istenilen yerde pendant kolunun durmasını sağlarken, dönme hareketini sınırlandıran stoplar, pendantın kolunu istenmeyen yerlere gitmesini ve vurmasını engeller.

MS POR MMP tek kollu veya iki kollu olarak imal edilebilir. Bu kollar standart ve ağır yükler (heavy duty) için dizayn edilmiş iki ayrı tiptedir. Seçilen kola bağlı olarak 90 kg veya 200 kg’a kadar yük bu kollarla taşınabilmekte, indirilip kaldırılabilmektedir.

MS POR MMP pendant kolları sağlam bir yapıda imal edilmiştir. Dönen mekanizmalarda yüksek kaliteli rulman kullanılmaktadır. Bu sayede dönüşler zorlanmadan yumuşakça yapılabilmektedir. Dönüş açısı 340 derecedir. Park edildiğinde MS POR MMP az bir yer işgal etmektedir.

İki kol kullanımı, taradığı alan dikkate alındığında pendant kafasının ve üzerindeki gaz ve elektrik servislerinin konumlandırması açısından çok daha verimlidir.

MedSistem Kalite Yönetim Sistemi ile ürünlerini her yıl geliştirmekte ve iyileştirmektedir. Modellerimizin teknik özellikleri bu geliştirme ve iyileştirmeler sonucunda değişebilir. Med Sistem bildirim yapmadan bu değişiklikleri yapma hakkını saklı tutar.

 

NIST:

İstendiği takdirde hortumlarla birlikte NIST bağlantıları da tedarik edilebilir. Böylece montaj sırasında çapraz bağlantı olmaması sağlanmış olur.

Aksesuarlar:

Sağlık Personelinin ihtiyacı olan aksesuarlar düşünülmelidir. Seçilen Pendant aksesuarlarla geliştirilebilir olmalıdır. Genelde Pendantlarda medikal raya monte  edilebilir aksesuarlar daha kullanışlıdır. Aksesuar konusunda değişik alternatiflerimiz mevcuttur.

Pendant Kolları 

Kullanım yerine, Taşınacak ekipmanların ağırlıklarına ve Oda büyüklüğüne bağlı olarak değişik alternatiflerde kollar önerilebilir.

MedSistem Kalite Yönetim Sistemi ile ürünlerini her yıl geliştirmekte ve iyileştirmektedir. Modellerimizin teknik özellikleri bu geliştirme ve iyileştirmeler sonucunda değişebilir. MedSistem bildirim yapmadan bu değişiklikleri yapma hakkını saklı tutar.

 

9

 

Yukarıda verilen kolları seçerek kendi Pendantınızı yapabilirsiniz.

Kollar gaz hortumlarını ve elektrik kablolarını içinden taşıyacak geniş bir kanal yapısına sahiptir.

Solo (Tek) veya Tandem (İkili) Pendant uyarlamaları mümkündür. Taşınacak yüke bağlı olarak değişik kollar mevcuttur.

NIST:

İstendiği takdirde hortumlarla birlikte NIST bağlantıları da tedarik edilebilir. Böylece montaj sırasında çapraz bağlantı olmaması sağlanmış olur.

Aksesuarlar ve Flanşlar 

Pendantların asıldığı Flanşlar Pendatların ağırlıklarına, Kollarının Montajına ve Kolların oluşturduğu bütün yüklere dayanaklı tasarlanmalı ve kullanılmalıdır. Yaklaşık 800 mm tavan yüksekliğine kadar MedSistem standart flanş sunmaktadır.

MedSistem Kalite Yönetim Sistemi ile aksesuar ürünlerini, falnşlarını her yıl geliştirmekte ve iyileştirmektedir. Ürünlerimizin teknik özellikleri bu geliştirme ve iyileştirmeler sonucunda değişebilir. MedSistem bildirim yapmadan bu değişiklikleri yapma hakkını saklı tutar.

 

10

 

Aksesuarlar:

Sağlık Personelinin ihtiyacı olan aksesuarlar düşünülmelidir. Seçilen Pendant aksesuarlarla geliştirilebilir olmalıdır. Genelde Pendantlarda medikal raya monte  edilebilir aksesuarlar daha kullanışlıdır. Aksesuar konusunda değişik alternatiflerimiz mevcuttur.

Tavan Bağlantı Flanşları:

Pendantların tavana asıldığı metal bölümdür. Bu parçaların kaliteli ve emniyetli üretilmiş olmaları çok önemlidir.